Koszulki

Koszulki reprezentacji Polski

Piłkarska reprezentacja Polski gra już blisko 100 lat. Wiele w niej się zmieniało, oczywiście zmieniali się zawodnicy, ale zmieniały się także stroje reprezentacji. Od tych najprostszych do tych najwyższej jakości. Dominowały zawsze biało-czerwone barwy. Jeśli chodzi zaś o inne elementy, można się zdziwić.

Pierwsze stroje reprezentacji
Polska reprezentacja swój pierwszy mecz rozegrała w grudniu 1921 roku. Na zdjęciach z tamtego wydarzenia można zobaczyć piłkarzy ubranych w białe spodenki, czerwone getry z białymi paskami dookoła łydek, oraz czerwone koszulki Polski. Koszulki były z długim rękawem, nie miały obszytych kołnierzyków i charakteryzowały się ogromnym, jak na dzisiejsze standardy, orzełkiem naszytym na środku piersi.

Koszulki Polski przez lata
Kiedy Polska debiutowała na Igrzyskach Olimpijskich, góry strojów uległy zmianie – koszule były białe, a orzełek na czerwonym tle był naszyty na lewej piersi. Stroje, które chociaż trochę przypominają współczesne stroje piłkarzy zaczęły się pojawiać w reprezentacji za czasów ‘Orłów Górskiego’, czyli w latach 70. Forma naszej reprezentacji była wtedy najwyższa w historii, a i strojów kadra nie musiała się wstydzić. Na ówczesnym Mundialu nasi reprezentanci występowali w krótkich spodenkach z rozcięciem oraz w koszulkach z krótkim rękawem i kołnierzykiem. W zależności od przeciwnika stroje były czerwone z białymi paskami, lub białe z paskami czerwonymi. Obowiązkowo na koszulkach znajdował się orzełek, w centralnej części stroju. Tak, był to wtedy orzeł bez korony…

Przez lata 80 i 90 stroje zawodników nie ulegały większym zmianom, zmieniały się jedynie kołnierzyki, czy dodawane lamówki na rękawach. Większe, zauważalne zmiany w strojach pojawiły się razem z XXI wiekiem. W tym czasie koszulki piłkarskie Polski stawały się coraz bardziej profesjonalne, wykonywane coraz wyższej jakości materiałów, dopasowywane do potrzeb sportowców. Głośnym echem była prezentacja koszulki na Mistrzostwa Europy 2012. Wtedy to herb Polski zniknął, a zastąpiono go logiem PZPN, które trochę nawiązuje do orzełka. Mimo to, nie spotkało się to z aprobatą kibiców i godło zostało przywrócone na stroje.

Nowe koszulki reprezentacji
Stroje na mundial w Rosji w 2018 roku zostały zaprezentowane w marcu. Nawiązują do klasyki, co jest trendem również wśród innych reprezentacji, ale zawierają też mocno zaakcenowaną nowoczesność. Niezależnie od wyglądu, koszulki reprezentacji Polski zawsze cieszą się zainteresowanie wśród fanów.

Nie znaleziono produktów, których szukasz.