- Zobacz szaliki pasiaki
Szaliki w pasy to specjalny rodzaj szalików dzianych. Z jednej strony najprostszy, ale z drugiej – wyjątkowy. Otóż szale takie nie prezentują skomplikowanej grafiki, wzoru żakardowego – jedynie paski. Nie niosą zatem za sobą złożonej treści, nie przekazują haseł, motta czy nawet nazwy drużyny. Jedynie barwy. Dla osób wtajemniczonych jasne jest jednak, że nie są to „tylko barwy”, lecz jednoznaczna identyfikacja przynależności klubowej.
Szal „tylko w pasy”, dzięki temu, że nie prezentuje wzoru żakardowego (czyli dzianych napisów, herbów, grafik) staje się unikalny i wyróżniający się w tłumie. Ale to nie jest jedyna cecha czyniąca go wyjątkowym. Otóż fakt, że grafika nie przebiega – jak przy szaliku dzianym wzorowanym – przez cały szalik, lecz każdy pas jest niejako oddzielony od drugiego, powoduje, że kolory są „czyste”. Na żadną z barw przędzy nie wpływa inna.
Jeżeli jednak same barwy to za mało, można dodatkowo ozdobić szalik haftem. Standardowo jednym, czasami dwoma, a są też Klienci decydujące się na cztery hafty (lewa i prawa strona, na awersie i rewersie szalika). Każdy haft to jednak dodatkowy koszt, doliczany dodatkowo do szalika, co mocno podnosi koszt produkcji.
Czy można zatem wykonać szalik pasiak z herbem dzianym, nie haftowanym? Tak, ale nie polecamy tego rozwiązania. Technicznie da się to wykonać, ale…
- Po pierwsze – herb dziany nie będzie tak mały jak haft (haft pozwala na oddanie niewielkich detali, wzór dziany nie)
- Po drugie – ingerujemy wtedy w główną cechę szalika – odrębność poszczególnych kolorów, dającą „czystość” barw
Przy szaliku dzianym wzorowanym kolory wpływają na siebie, ponieważ przy grafice (np. herbu) jeden kolor przebiega pod drugim i np. kolor czarny będzie „poszarzał” biały. Na przykład na szalikach biało-niebieskich biel jest błękitnawa, na biało-czerwonych różowawa, na biało-zielonych zielonkawa itd.; również czerń nie jest intensywna, kiedy pod nią przechodzi np. kolor żółty. Na pasiaku takiego efektu nie ma. Poniżej na dwóch fotografiach szalik dziany wzorowany oraz poniżej szalik dziany w pasy (ten drugi zdobiony dodatkowo haftem):
A może – mimo wszystko – da się połączyć efekt pasiaka z herbem dzianym? Jest to możliwe, ale nie polecamy tego rozwiązania. Niektórym będzie się podobać, innym nie, ale w naszej ocenie to wypaczenie głównej cechy pasiaka. Część szalika będzie „gładka”, „czysta”, a część z herbem (ta, gdzie pojawi się wzór żakardowy, czyli dziany herb lub napis) będzie poddana standardowemu efektowi szalika dzianego. W efekcie ani nie będzie to tradycyjny szalik dziany ani klasyczny pasiak. Przykład takiego połączenia poniżej.
Na fotografii powyżej widzimy na środku idealną biel (efekt pasiaka), a po lewej i prawej stronie, gdzie znajduje się żakardowe wzorowanie, ta sama biel jest już pod wpływem koloru bordowego.